Quertle - Qinsight deneme erişimi

Yeni Nesil, Yapay Zeka tabanlı Biyomedikal Literatür tarama keşif aracı Quertle - Qinsight deneme erişimi 31 Ekim 2019 tarihine kadar Üniversitemizin  deneme erişimine açılmıştır.

 

Erişim adresi: https://www.quetzal-search.info/      

Quertle

https://quertle.com/

  • 44 milyondan fazla doküman tarama (tüm PubMed makale içeriği, patentler, klinik denemeler (clinical trials) ve fazlası)
  • 18 milyondan fazla dokümanı tam metin tarama
  • Makalelerin yanı sıra Patentler, AHRQ protokolleri, NIH Grant projeleri, Dow Jones Factiva haberleri ve konferansları tarama
  • Power Term kullanımı
  • Sonuçların Görsel Analitik gösterimi
  • 200 000’den fazla “kodlamayan RNA (ncRNA)” veritabanı

Eğitim Videoları
Focus Your Quertle® Search
Answer Questions using a Power Term® Query on Quertle®
Capitalization in a Quertle® Search
Handling Abbreviations in your Quertle® Search
The Power of Verbs in your Quertle® Query

Part 1: Getting Started

Part 2: Predictive Visual Analytics

Yardım Sayfası

https://www.quetzal-search.info/pages/help.shtml

Not: Arama ve sonuçlarla ilgili bir örnek vermek gerekirse; Which microRNAs are associated with cancer? şeklinde bir tarama yapıldığında;

Quertle veritabanı, microRNA kelimesini değil, tüm microRNA’ları tarıyor ve tüm kanser türleriyle olan ilişkisini gösteren çalışmaları bularak kullanıcıya sunuyor. Çalışmanın içinden getirdiği kanıt cümleleri (relevant statement) de öncesinde kullanıcıya göstererek, neden o çalışmaların seçildiğini bildiriyor.

Diğer veritabanları ise cümlede geçen her kelimeyi arama kelimesi olarak algılıyor ve istenmeyen birçok sonucu kullanıcının önüne getiriyor.