Kütüphanemiz

     ERCİYES ÜNİVERSİTESİ KADİR HAS MERKEZ KÜTÜPHANESİ

    Erciyes Üniversitesi Merkez Kütüphanesi, 1975 yılında Gevher Nesibe Tıp Fakültesi Kütüphanesi olarak kurulmuştur. 18 Kasım 1978'de Kayseri Üniversitesi kurulunca Rektörlüğe bağlı olarak merkezi bir kütüphane haline getirilmiş, 2001 yılında Sayın Kadir Has tarafından yaptırılan yeni binasında hizmet vermeye başlamıştır.

    Merkez Kütüphanemiz 10.400 m² kapalı alana sahip ve 5 kattan oluşmaktadır. Kütüphane binasında engellilerle ilgili gerekli düzenlemeler yapılmış olup, bünyesinde 663 kişilik oturma kapasitesi, 50 adet tek kişilik Özel Çalışma Odası, Grup Çalışma Salonu, 128 kişilik Konferans Salonu, Bilgisayar Salonu bulunmaktadır. Binada kablosuz internet ağı, Engelsiz Kütüphane kapsamında görme engelliler için braille alfabeli monitör, shelf-check cihazları ve katalog tarama kioskları mevcuttur.

    Kütüphane koleksiyonu satın alma, bağış yolu ile sağlanmakta olup, tıp dışı koleksiyon Library of Congress (LC), tıp koleksiyonu National Library Of Medicine (NLM), tasnif sistemlerine göre sınıflanmakta ve açık raf sistemine göre hizmete sunulmaktadır.

    Kütüphanede mevcut bütün materyal bilgileri Yordam Kütüphane Bilgi-Belge Otomasyon programı kullanılarak elektronik ortama aktarılmış ve internet üzerinden kullanıcıların hizmetine sunulmuştur.

    Merkez Kütüphanemiz, Üniversitemizin eğitim, öğretim, araştırma faaliyetlerini desteklemek amacıyla, basılı ve elektronik koleksiyonunu araştırmacıların talep ve ihtiyaçları doğrultusunda geliştirir, güncelliği ve erişilebilirliğini sağlayarak hizmete sunar.